Competiții

La Chișinău s-a desfășurat Gala Laureaților la fotbal pe plajă

Federația Sportivă de Fotbal pe Plajă din R. Moldova (AFPM) şi-a desemnat laureaţii pentru anul 2022 în cadrul unei Gale festive, care s-a desfășurat sâmbătă, 26 noiembrie curent la Chișinău. La ceremonia prilejuită acestei gale au fost prezenţi preşedintele FSFPM, Eduard Crețu, secretarul general al forului, Iurie Bulgăreanu, vicepreședintele Federației Moldovenești de Fotbal, Ruslan Berzoi, și directorul loturilor specializate de fotbal FMF, Alexandru Golban.

Vă prezentăm laureații festivității:

Echipa anului: BSC Nistru
Echipa Fair Play: FC Olimpic
Cel mai bun jucător al anului: Grigore COJOCARI (BSC Nistru)
Cel mai bun portar: Ruslan ISTRATI  (BSC Nistru)
Cel mai bun fundaş: Nicolae IGNAT (BSC Nistru)
Cel mai bun atacant: Dumitru CIBOTARU (FC Ghidighici)
Cel mai bun antrenor: Ruslan PERNAI (BSC Nistru, selecționata Moldovei)
Golgeterul campionatului: Leonid PODLESNOV (BSC Nistru)
Cel mai apreciat sportiv al anului: Eugen BOROVSCHI (Sportul Studențesc-ULIM)
Cei mai buni arbitri: Petru STOIANOV, Oleg CEBOTARI, Victor LUCHIȚA, Oleg STOIANOV, Daniil CARA, Vlad STOIANOV
Premii pentru dezvoltarea fotbalului pe plajă: Leonid OLEINICENCO (FMF), Gheorghi BARBAROV (AO ASICS), Plamen MILANOV, Boris BUJOR (Boviline), Iurie DÎRDA (David’s Capital), Eduard CIOBANU(AO Media Sport), Eugen CAPCELEA, Carolina MÎNDRILĂ, Vadim DOBREA, Mircea SULA.

Laureații fotbalului pe plajă în anul 2022, categoria tineret:

Campionatul Under-11
Cel mai bun jucător: Bogdan ȚEPORDEI (Academia Viitorul)
Golgheterul campionatului: Cezar TEUT (Academia Gloria)
Cel mai bun antrenor: Grigore ȚEPORDEI (Academia Viitorul)

Campionatul Under-13
Cel mai bun jucător: Alexandru COTOROBAI (CS Djoker)
Golgheterul campionatului: Ivan VRABIE (FC Chișinău)
Cel mai bun antrenor: Andrei ALIPINȘ (CS Djoker)

Campionatul Under-15
Cel mai bun jucător: Vladislav STARAȘCIUC (CS Petrești, raionul Ungheni)
Golgheterul campionatului: Denis COBAN (Academia Gloria)
Cel mai bun antrenor: Ghenadie BEREGHICI (CS Petrești, raionul Ungheni)

Campionatul Under-17
Cel mai bun jucător: Marin MUNTEAN (FC Tinerețea)
Golgheterul campionatului: Alexandru GHIȚĂU (Școala Sportivă Strășeni)
Cel mai bun antrenor: Dumitru GRIȚCO (FC Tinerețea)

Campionatul Under-19
Cel mai bun jucător: Dionisie PAȘA (FC Dănceni)
Golgheterul campionatului: Nicolae ANDRONIC (ȘFFP)
Cel mai bun antrenor: Adrian DRAGAN (FC Dănceni).

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *