Competiții

Meci amical: Portugalia – Moldova 5-2

Selecționata Moldovei de fotbal pe plajă a disputat primul meci amical cu dubla campioană mondială Portugalia, pe Stadionul Passeio Das Dunas din orașul portughez Quarteira. Chiar dacă partida s-a încheiat cu înfrângerea tricolorilor, scor 2-5 (1-2, 1-3, 0-0), ei au avut o prestație onorabilă, opunând o rezistență pe măsură în fața redutabilei echipe a lusitanilor.

Gazdele au deschis scorul în minutul 2 prin Jordan, însă Grigore Cojocari practic imediat a restabilit echilibrul pe tabela electronică de marcaj. În min. 9, Leo Martins a restabilit avantajul portughezilor, stabilind scorul reprizei. În debutul mitanului secund Miguel Pintado a majorat diferența, însă Evgheni Borovschi reduce din handicap: 2-3. Pe final de repriză frații Leo și Be Martins au majorat scorul, care în partea a treia a jocului nu a mai suferit nicio schimbare.

Meciurile amicale cu lusitanii reprezintă o etapă de pregătire pentru preliminariile Campionatului Mondial 2023 (Spania, 21-30 aprilie), Jocurile Olimpice Europene (Polonia, 27 iunie – 1 iulie) și Euro Beach Soccer League, Divizia A (Italia, 5-9 iulie).

Portugalia – Moldova 5-2

Au marcat: Jordan (2), Leo Martins (9, 23), Miguel Pintado (15), Be Martins (24) / Grigore Cojocari (2), Eugeniu Borovschi (20)