Arhivă

CS Djoker s-a impus în derby-ul etapei

[:ro]Liderul campionatului, echipa Djoker, a găzduit pe terenul din Parcul Valea Morilor redutabila formație Nistru Grătiești, ocupanta locului II în clasamentul Diviziei Naționale la fotbal pe plajă.

CS DJOKER Chișinău – BSC NISTRU Grătiești 9-7 (4-1, 2-3, 3-3)

Chișinăuienii au început în forță, conducând la mijlocul primei reprizei cu un sec 3-0. Este de menționat că oaspeții au evoluat fără portarul titular al echipei, acesta fiind accidentat. În repriza secundă însă grătieștenii își revin din șoc și reduc din handicap, echilibrând jocul și readucând intriga sportivă în teren.

Punctul culminant al confruntării fotbalistice fusese atins cu două minute înainte de finalul meciului, când scorul deveni minimal, 8-7 în favoarea celor de la Djoker. Încă un pic și… se părea că partida va avea nevoie de prelungiri. Nu a fost să fie. Printr-un efort volitiv extraordinar, formația din capitală a depășit momentul de stupoare, marcând golul salvator, scor final 9-7.